Keď idete do supermarketu kúpiť niečo na desiatu, a odnášate odtiaľ chlieb, nátierku a pol kila paradajok, nepotrebujete mať nikoho po ruke, aby vám poradil, ako vyberať tovar, a ako zaň zaplatiť. Aj keby ste totiž urobili nejakú chybu a napríklad bola nátierka plesnivá alebo paradajky vám nechutili a chlieb by bol neslaný, môžete to buď ľahko reklamovať, alebo nad tým mávnete rukou a kúpite si pri čerpacej stanici sendvič, ktorým si spravíte chuť, a život ide ďalej. V úplne odlišnom móde sa však odohráva kúpa nehnuteľnosti. Tam nemôžete postupovať podobne laxne, ako pri nákupe desiaty, tu sa jedná o veľmi vysoké peňažné čiastky, a musíte byť veľmi obozretní, pretože aj veľmi drobná chybička vás môže priviesť na pokraj zúfalstva a bezmocnosti. Prísť o všetky peniaze a strechu nad hlavou, to sa bohužiaľ ľuďom stáva a byť bezdomovcom rozhodne nemožno nikomu závidieť.
Ak kupujete v Bratislave alebo v okolí dom, a ste prvým záujemcom, ktorý má istý čas na rozmyslenie, kontaktujte v Bratislave advokáta a vyžiadajte si právne poradenstvo a potom aj spísanie kúpnej zmluvy, prípadne právnu kontrolu nad kúpnou zmluvou zo strany predávajúceho. Pri kúpe domu je tiež rozumné spísať predkupnú zmluvu, na čo pri oboch zmluvných dojednaniach musí ísť o dokumenty, ktoré majú náležitú právnu formu, a sú aj obsahovo správne.
Môže sa vám možno zdať, že zbytočne utrácate za právne služby, keď predsa predávajúci vytvorí kúpnu zmluvu, a tá sa vám zdá v poriadku, ale môžete tu naraziť na niektoré neisté argumenty, a hlavne v zmluve môže chýbať niečo podstatné, čo by vám mohlo uškodiť a spôsobiť problémy. Keď sa potom budete domáhať svojho práva na súde, ten bude prihliadať na váš podpis kúpnej zmluvy s tým, že ste si ju mali riadne pred podpisom preštudovať. Ak však budete mať za chrbtom skúseného právnika z Bratislavy, ten si postráži všetko, čo má kúpna zmluva obsahovať, a vy sa potom nestanete obeťou podvodu alebo iného nekalého konania.